Nespoutaná láska: Oheň a příbuzenství v srdci Sicílie

Stranizza d’amuri (Oheň z lásky) se odehrává v malé venkovské vesnici na Sicílii v roce 1982, kdy je celá země okouzlena postupem italské fotbalové reprezentace na mistrovství světa. Film, který se zakládá na skutečné události, se zaměřuje na vztah mezi sedmnáctiletým Giannim (Samuele Segreto) a nedávným absolventem střední školy Ninem (Gabriele Pizzurro), mladými muži s různými životními podmínkami, kteří se potkají po drobné dopravní nehodě.

Gianni žije se svou matkou a jejím domýšlivým hlasitým přítelem a pracuje ve svém dílně jako mechanik. Konstantně jej obtěžují muži z okolí a jsou vůči němu neusměrně homofobní. V domácnosti se mu také nedaří lépe.

Nino žije šťastně se svou milující rodinou a pracuje se svým otcem ve společnosti na ohňostroje, která cestuje do sousedních vesnic, aby střílela barevné pyrotechnické show. Jeho otec však onemocněl natolik, že Nino musí podnik vodit sám a potřebuje pomocníka. Nabídne tedy práci Giannimu, který přivítá možnost uniknout od svého nevlastního otce.

Když spolu tráví více času, oba chlapci rozvíjejí blízké přátelství. Gianni je nápomocný, ale pro podnikání není dostatek financí, a tak Nino prosí svého bratra, vedoucího stavební společnosti, aby Gianniho zaměstnal. Ten se ukáže jako vytrvalý pracovník.

Vztah mezi Giannim a Ninem se postupně prohlubuje a stává se romantickým. Občané si všimnou, že jsou oba kluci téměř nerozluční, a šíří klepy, které vedou k vzteku rodiny. Film se stává tichým vyjádřením pronikavé nenávisti a strachu, které se projevují v explozivním hněvu a pošetilé krutosti.

Segreto a Pizzurro jsou výjimeční jako Gianni a Nino, dva sympatičtí teenagerové, kteří se nebojí tvrdé práce a prostě chtějí si užívat život. Jsou plní energie a fyzicky přitažliví, dodávají svým postavám emoce, ať už čistou radost nebo hlubokou smutek. Mezi nimi je vynikající chemie, která dává jejich vztahu úplně uvěřitelný nádech. Jejich dialog působí přirozeně a nikdy nezní jako scénář. Září z nich nevinný šarm, který Gianniho a Ninoho činí roztomilou zranitelností. Jejich přátelství vychází přirozeně ze věrohodných okolností. Děj je nevypočítavý.

Simona Malato a Fabrizia Sacchi představují matky obou chlapců, které mají naděje pro své syny, ale plně si uvědomují nebezpečí, kterým budou čelit. Cítíme jejich ve smyslu jejich bezmoci, když se nemohou své syny chránit.

Režisér Giuseppe Fiorello si vzal čas, aby se vztah mezi Giannim a Ninem rozvinul, což vede k celkové délce 2 hodiny a 15 minut. Přesto se nic nejeví jako zbytečné a jednotlivé události se sbíhají v souvisle se stupňujícím napětím v postupně klimatických scénách. Co se stane těmto dvěma dětem, které se odváží milovat navzdory společenským tabu?

Režisér zachytil životní radost Ninovy rodiny, středící se kolem jejich vášně pro fotbal, konzumací jídla venku a lovením králíků. Naopak život Gianniho je ponurý. Přijal posměch mladých násilníků ve městě jako součást života, s malou útěchou a dokonce pohrdáním doma. Ohňostroje metaforicky naznačují vznikající vztah mezi Giannim a Ninem – výbuch emocí a nádhera.

Film Oheň z lásky byl zaznamenán režisérem Ramirem Civitou digitálně a prezentován v poměru stran 2,35:1. Je k dispozici málo informací o konkrétních použitých kamerách a objektivech. Vizuální kvalita je ostrá a detailní. Fotografie skvěle navozuje atmosféru malé italské komunity s panoramatickými pohledy do otevřených polí, kde Nino a jeho rodina loví králíky, do odlehlé nedotčené laguny s tyrkysovou vodou, do úzkých kopců a vesnických silnic. Většina filmu je natočena venku za jasného slunce, jedna klíčová scéna je natočena za lijáku. Kamera se pohybuje s Ninem na skútru a zvýšený dvoučetný záběr ukazuje Gianniho a Nina na svém skútru sbíhajícím se na silnici, kde mají nehodu. Detailní záběry se často používají, především když Gianni a Nino ukáží své tiché zranění nebo radost. Podvodní sekvence ukazuje kluky, jak si idylicky užívají svůj soukromý svět.

Existují dvě možnosti zvukové stopy: italský 5.1 a 2.0 Dolby Digital. Možnosti titulků jsou anglicky a anglicky pro sluchově postižené. Dialog je po celou dobu srozumitelný. Na vyhroceném rodinném setkání se hlasy zvyšují a dojde k histriónství. Zvukové efekty zahrnují zvuky motorů skútrů, posunování kamenů na staveništi, kluky, jak se brodí v laguně, tělesné rány a výstřely z pušek při lovu králíků Ninem, jeho strýcem a mladším bratrem. Na ulici a u Ninovy domácnosti je slyšet televizní vysílání fotbalových zápasů. Příjemná pozadí hudba přidává atmosféru scénám s Giannim a Ninem.

Bonusový materiál na DVD od Cinephobia Releasing zahrnuje následující:

Rozhovor s režisérem Giuseppem Fiorellem v rámci premiéry v New Yorku (11:24)
Lawrence Farber rozhovoruje herce Gabriele Pizzurroa a Samuele Segreta (9:25)
Trailer (2:16)
Trailer na film Sublime (2:06)
Trailer na film Lie With Me (1:42)
Trailer na film The Latent Image (2:10)
Trailer na film Queen Tut (1:58)

Rozhovor s režisérem Giuseppem Fiorellem – Režisér mluví italsky s anglickými titulky na dně obrazovky. Oheň z lásky je založen na událostech, které se odehrály v malém sicilském městě v roce 1980. Události vedly k “důležitému výsledku a impulzu pro občanská práva” a vedly k vzniku italské organizace pro práva gayů, Arcigay. Fiorello se dozvěděl o příběhu z článku v novinách a cítil se do něj plně zapojen. Skuteční postavy byly ve skutečnosti ve věku 25 a 15 let. Fiorello chtěl události zobrazit skrze vlastní osobní vizi, dodává, že “realita se ne vždy hodí na fikci”. Jeho cílem bylo zachytit křehkost a zkušenost adolescencí. Vzhledem k tomu, že přesné podrobnosti události nejsou dosud úplně známy, Fiorello si přál poetický konec.

Rozhovor s herci Gabrielem Pizzurrem a Samuelem Segretou – Herci mluví italsky s anglickými titulky na obrazovce. Žádný z mladých herců o skutečných událostech zobrazovaných ve filmu příliš nevěděl, takže hledali informace na internetu a konzultovali starší příbuzné. Pizzurro říká, že má podobnou jednoduchost a jakousi plachost jako jeho postava Nino.

Často kladené otázky (FAQ):

1. O čem je film Oheň z lásky?
Film Oheň z lásky (Stranizza d’amuri) se odehrává v malé sicilské vesnici v roce 1982 a sleduje vztah mezi sedmnáctiletým Giannim a nedávným absolventem střední školy Ninem. Je to romantický příběh dvou mladých mužů s různými životními podmínkami, kteří se potkají po drobné dopravní nehodě.

2. Jaké jsou hlavní postavy ve filmu?
Hlavními postavami ve filmu jsou Gianni a Nino. Gianni je sedmnáctiletý chlapec, který žije se svou matkou a nenávidí nevlastního otce. Pracuje jako mechanik ve své dílně. Nino je nedávný absolvent střední školy, který žije se svou milující rodinou a pracuje s otcem ve společnosti na ohňostroje.

3. Jaký je obsah filmu?
Film sleduje vývoj vztahu mezi Giannim a Ninem, který se postupně stává romantickým. Oba chlapci čelí homofobnímu obtěžování a odporu ze strany místních obyvatel. Film se zaměřuje na pronikavou nenávist a strach, které vedou k explozivnímu hněvu a krutosti.

4. Jaké jsou klíčové momenty ve filmu?
Klíčové momenty ve filmu zahrnují setkání Gianniho a Nina po dopravní nehodě, jejich pracovní partnerství, vyvinutí blízkého přátelství a postupné přecházení do romantického vztahu. Film také ukazuje negativní reakce společnosti na jejich vztah.

5. Jak je zobrazena atmosféra ve filmu?
Film oheň z lásky zobrazuje život malé sicilské komunity v roce 1982. Jsou zde panoramatické pohledy na otevřená pole, odlehlé nedotčené laguny a úzké vesnické silnice. Střídají se scény příjemných rodinných okamžiků s atmosférou hněvu a nenávisti.

Definice klíčových pojmů:

1. Fotbalová reprezentace – tým hráčů, kteří reprezentují svou zemi při mezinárodních fotbalových soutěžích.
2. Homofobie – negativní reakce, nenávist nebo diskriminace vůči osobám kvůli jejich sexuální orientaci.
3. Mechanik – osoba, která se specializuje na opravu a údržbu motorových vozidel.
4. Ohňostroje – pyrotechnické show, které se používají při různých oslavách a událostech.
5. Dopravní nehoda – situace, kdy dochází ke srážce nebo střetu dvou nebo více vozidel.

Soustředěte na hlavní doménu ohenzlas.ly (zobrazen s odkazem “Oheň z lásky”)