Nové závody v Bristolu – konflikt i vzrušení

Tento víkend se opět vracíme na 1/2 mílový okruh v Bristolu v Tennessee. Poprvé od roku 2020 se zde pojede závod Food City 500 na betonové trati poté, co poslední tři roky probíhaly závody na zemi.

Vzhledem k tomu, že jsme předchozí roky závodili na zemi, těším se nyní o to víc na návrat na betonovou trať. Bristol obvykle přináší jedny z nejvzrušujících závodů v Cup Series a bylo by ztrátou umění proměnit tuto trať na pouhou atrakci pokrytou hlínou.

Všechno je v pořádku a já se těším, co se dnes budeme moci podívat na nejrychlejší půlmílovku na světě.

Před startem závodu je však vhodné vzpomenout na několik nezapomenutelných momentů předchozích závodů v Bristolu, které byly plné vzrušení a konfliktů.

V roce 1995 se Dale Earnhardt a Rusty Wallace dohodli, že budou pronásledovat novou hvězdu v NASCAR, mladíčka jménem Jeff Gordon. Ale když Earnhardt ve čtvrtém kole závodu dostal Wallace do smyku, Rusty to nemohl přejít.

Po závodě šel Rusty za Earnhardtem a hodil po něm láhev s vodou, zatímco oba dva se hádali a museli být zklidňováni svými týmy.

V roce 2002 nebyl Dale Earnhardt Jr. spokojený s tím, jak ho Robby Gordon, který byl o kolo pozadu, zdržoval, když se snažil závodit o vedení. Po závodě si oba dva týmy vyměnily několik ran na pitlane a jejich konfrontace pokračovala, když vystoupili ze svých vozidel.

Joey Logano v roce 2013 nebyl spokojený s nárazem od Dennye Hamlina ke konci závodu. Když se vrátili do garáže, Joey šel rovnou za Dennym, aby mu to řekl. Ale ještě než se Denny mohl odpojit a vystoupit z vozu, jeho tým začal Josu odstrkovat a mezi týmy začla rvačka.

V roce 2002 byl Kevin Harvick naštvaný poté, co ho Greg Biffle narazil do stěny během závodu Busch Series (nyní Xfinity Series). Po skončení závodu se Harvick rozhodl Biffla upozornit a celou situaci si zopakoval, když přeskočil Bifflův vůz a vyskočil z něj, aby mu řekl svůj názor.

Harvick se v Bristolu nikdy nevyhýbal potížím (a ani jinde). A téměř 20 let po svém sporu s Bifflem se Harvick znovu dostal do potyčky po závodě, tentokrát s tehdy obhájcem titulu Chasem Elliott. Vše začalo tím, že Harvick v žáru závodu odsunul Elliotta na trať, což způsobilo, že Elliott prorazil pneumatiku. Elliott se mu rozhodl vrátit přízeň, když na něho narazil z boku. Po závodě Harvick pronásledoval Elliottův vůz po pitlane a hned poté se utkal s Chasem, až se oba dostali z vozidel. Při vášnivé diskuzi mezi nimi je oddělili členové jejich týmů a nejtěžší zásah se snesl na… Kevinovy Harvickovy brýle, když je rozbil svou helmkou, kterou měl na svém voze.

Jeff Gordon a Matt Kenseth byli oba obvykle velmi mírumilovní jezdci. Ale Bristol dokáže vyprovokovat vztek v každém. A když se Kenseth a Gordon sešli během závodu v roce 2006 a Kenseth Gordona vytočil při souboji o třetí místo, začaly praskat vášně. Gordon okamžitě vběhl k Kensethovi a strčil do něj, než jej mohli rychle oddělit členové týmů. Kenseth ale chápal, proč Gordon byl naštvaný, a řekl, že se chtěl omluvit za kontakt – ale uznal, že by možná měl chvíli počkat.

Během nočního závodu v roce 2012 si Kenseth a Tony Stewart nedávali na trati žádné místo a nakonec oba vozy skončily točením. A impulzivní Stewart dal Kensethovi najevo, že s tím není spokojen, když hodil svou helmu na Kensethův vůz a skvěle ho trefil do čela, když vyjížděl z pitlane.

Dale Earnhardt byl jedním z nejlepších jezdců všech dob v Bristolu. Ačkoli tato situace nevyvolala žádnou potyčku mimo trať, je správné si vzpomenout na jednu z nejvýraznějších okamžiků Intimidatora v noci v roce 1999 na bristolském závodě. Earnhardt se snažil dostat kolem Terryho Labonteho a udělal tak nejlepší možným způsobem: narazil do něho. Kontaktní situace poslala Labonteho do smyku a Earnhardt nakonec vyhrál závod a předmětem vzpomínek se stal jeho nezapomenutelný výrok:
“Nechtěl jsem ho opravdu převrátit, ale chtěl jsem mu trošku zatřást klecí.”

Doufejme, že dnešní závod přinese další nezapomenutelné okamžiky z Bristolu.

Časté dotazy (FAQ) ohledně závodu na okruhu Bristol:

1. Jaký závod se jede na okruhu Bristol?
– Tento víkend se na okruhu Bristol v Tennessee jede závod Food City 500.

2. Jaký povrch má okruh Bristol?
– Okruh Bristol má betonový povrch.

3. Jaký byl v minulosti povrch okruhu Bristol?
– Poslední tři roky probíhaly závody na zemi, ale letos se opět jezdí na betonovém povrchu.

4. Proč je okruh Bristol známý?
– Okruh Bristol je známý svými vzrušujícími závody v Cup Series, a je považován za nejrychlejší půlmílovku na světě.

5. Jaké byly nezapomenutelné okamžiky v minulosti na okruhu Bristol?
– Dale Earnhardt a Rusty Wallace měli konflikt v roce 1995, když Earnhardt dostal Wallace do smyku.
– Dale Earnhardt Jr. a Robby Gordon měli potyčku v roce 2002 kvůli zdržování při závodě.
– Joey Logano a Denny Hamlin měli konfrontaci v roce 2013 kvůli nárazu na konci závodu.
– Kevin Harvick měl konflikty s Gregem Bifflem v roce 2002 a s Chasem Elliott v roce 2020.
– Jeff Gordon a Matt Kenseth měli konflikt v roce 2006 kvůli souboji o třetí místo.
– Kenseth a Tony Stewart měli konfrontaci v roce 2012, která vedla k jejich točení.
– Dale Earnhardt narazil do Terryho Labonteho v roce 1999, což byl jedno z nejvýraznějších okamžiků na okruhu Bristol.

6. Jaký výrok si Dale Earnhardt připomněl po závodě v roce 1999?
– Dale Earnhardt po závodě řekl nezapomenutelné slova: “Nechtěl jsem ho opravdu převrátit, ale chtěl jsem mu trošku zatřást klecí.”

Pro další informace o závodech na okruhu Bristol, můžete navštívit oficiální webovou stránku NASCAR:
NASCAR