Přísná kontrola veřejných ohňostrojů snižuje riziko požárů

Vzhledem k přetrvávajícím horkým a suchým podmínkám v mnoha částech země začínají tento víkend oslavy Lunárního nového roku. Hasiči a záchranáři Nového Zélandu žádají občany v oblastech, kde jsou zakázány ohňostroje, aby je informovali, pokud uvidí někoho, kdo je odpaluje.

Ohňostroje a létající lucerny jsou zakázány v mnoha lokalitách, jako je například Ahipara na Severním ostrově, Karikari Peninsula, Ripiro Beach, Mackenzie Basin, Central Otago, Naseby, Upper Waitaki, Lake Ōhau, Otago Lakes a Glendhu Bluffs, Canterbury, Kaikōura, Wellingtonský obvod, Kāpiti a Wairarapa.

Tim Mitchell, vedoucí oddělení boje proti lesním požárům, upozornil, že FENZ očekává omezení v dalších oblastech a vyzval občany, aby se na webových stránkách FENZ informovali o aktuálních zákazech.

Podle neoficiálních informací byly ohňostroje odpáleny v některých předměstských částech Wellingtonu minulou noc.

Mitchell zdůraznil, že veřejnost by měla být ostražitá, zejména v současných suchých podmínkách. Pokud existuje opravdové riziko požáru, vyzval lidi, aby volali na linku 111 nebo pokud ne, měli kontaktovat místní kancelář FENZ.

Naopak FENZ se obává, že mnoho lidí si hromadí fireworks. Ohňostroje jsou v Novém Zélandu k prodeji pouze mezi 2. a 5. listopadem před oslavou Guy Fawkes.

Nicméně mnoho míst po celém Novém Zélandu pořádá veřejné ohňostroje i při jiných příležitostech, jako jsou Lunární nový rok, Matariki, Diwali, Silvestr a samozřejmě Guy Fawkes.

Mitchell upozornil, že ohňostroje jsou druhem výbušnin a FENZ proto doporučuje, aby si lidé je neskladovali. Bezpečným způsobem, jak oslavit Rok Hnědého Draka ohňostroji, je účast na veřejném ohňostroji, který se koná v některém z mnoha míst po celé zemi v následujících dvou týdnech.

Časté dotazy (FAQ) v souvislosti s ohňostroji během oslav Lunárního nového roku:

1. Kde jsou zakázány ohňostroje a létající lucerny?
Ohňostroje a létající lucerny jsou zakázány v lokalitách jako například Ahipara na Severním ostrově, Karikari Peninsula, Ripiro Beach, Mackenzie Basin, Central Otago, Naseby, Upper Waitaki, Lake Ōhau, Otago Lakes a Glendhu Bluffs, Canterbury, Kaikōura, Wellingtonský obvod, Kāpiti a Wairarapa.

2. Kdo by měl být informován, pokud někdo odpaluje ohňostroje tam, kde jsou zakázány?
Hasiči a záchranáři Nového Zélandu žádají občany v oblastech, kde jsou zakázány ohňostroje, aby je informovali, pokud uvidí někoho, kdo je odpaluje.

3. Kde mohu získat aktuální informace o zákazech ohledně ohňostrojů?
Vedoucí oddělení boje proti lesním požárům, Tim Mitchell, vyzval občany, aby se na webových stránkách FENZ (New Zealand Fire and Emergency) informovali o aktuálních zákazech. (fireandemergency.nz)

4. Jaké jsou možnosti ohňostrojů během oslav Lunárního nového roku?
Veřejné ohňostroje jsou pořádány v některých místech po celém Novém Zélandu během oslav Lunárního nového roku. Doporučuje se účastnit se těchto veřejných ohňostrojů, které se konají v následujících dvou týdnech.

5. Je povoleno si skladovat ohňostroje?
Neoficiálně se zdá, že mnoho lidí si skladuje ohňostroje, i když jsou povoleny pouze ve specifickém období od 2. do 5. listopadu před oslavou Guy Fawkes. FENZ však doporučuje, aby si lidé ohňostroje neskladovali.

Pro další informace, zahrnující veřejné ohňostroje a doporučení týkající se jejich bezpečného použití, navštivte oficiální webovou stránku FENZ (fireandemergency.nz).