Batoh astronauta Jasona: Přestřelka s mimozemšťany na obzoru?

Občané Burbanku v Kalifornii byli v neděli večer děsem překvapeni explozí, kterou slyšeli. Internet se zaplnil dohadováním o příčině neznámého zvuku, který se ozval kolem 23:00. Názory se různily – někteří tvrdili, že to byla exploze, další spekulovali, že mohlo jít o úder blesku nebo dokonce o ozvěnu zvukové bomby vytvořené letadlem. Nicméně, když Newsweek kontaktoval tamní policie o další informace, skutečná příčina hlasitého prasknutí byla mnohem profánnější – někdo odpálil ohňostroj.

Mluvčí policie Newsweeku řekl, že se dostali na místo činu a zjistili, že to byly opravdu ohňostroje, ale zatím se jim nepodařilo najít pachatele a zatím nebyla provedena žádná zatčení.

Zvuk exploze vystrašil místní obyvatele a někteří se snažili najít odpovědi na sociálních sítích. Jedna osoba napsala: “Slyšel někdo/explodovalo něco obrovského v Burbanku (kolem Olive Ave poblíž Black Angus) asi po 11 večer? Co to, sakra, bylo??? Nejdřív jsem si myslel(a), že to byla velmi blízká blesková rána.” Další dodal: “Někdo ví, co to byla za hlasitou explozi? Poblíž centra Burbanku?” Zatímco další uživatel na X navrhl: “Nikdo nemyslí, že ten zvuk v Burbanku byl zvukovou bombou? Buď kosmický únik nebo letadlo.”

Přitom v Kalifornii jsou ohňostroje rozděleny do kategorií “nebezpečné” (jako jsou rakety) a “bezpečné a zdravé” (jako jsou fontány). Nebezpečné ohňostroje jsou vždy nelegální a mohou je používat pouze licencovaní operátoři, zatímco bezpečné ohňostroje mohou veřejnost používat za určitých omezení, například v jistých obdobích v roce. Podle Shouse California Law Group jsou většina přestupků trestnými činy a pachatelé mohou být odsouzeni na rok ve vězení nebo pokutováni až do výše 1 000 dolarů, zatímco držení většího množství nelegálních ohňostrojů může být stíháno jako trestný čin s maximalizací trestu tří let ve vězení nebo pokutou až do výše 50 000 dolarů.

Každý rok dochází v USA k několika úrazům ohňostrojů. V Cary v Illinois minulý červenec byl muž po výbuchu komerčních ohňostrojů vážně zraněn a hrozila mu možnost stíhání, zatímco tající ohňostroj způsobil požár, který usmrtil psa a poškodil dům rodiny v Gilbertu v Arizoně. Vzhledem k environmentálním obavám některá města v USA nyní nahrazují ohňostroje dronovými světelnými show.

Zdroj: Newsweek

FAQ:

1. Co se stalo v Burbanku v Kalifornii v neděli večer?
V neděli večer se v Burbanku v Kalifornii ozvala hlasitá exploze, která vystrašila obyvatele.

2. Jaká byla příčina hlasitého prasknutí?
Příčinou hlasitého prasknutí byly ohňostroje, které někdo odpálil.

3. Byli pachatelé zatčeni?
Zatím nebyli pachatelé zatčeni a policie stále pátrá po nim.

4. Jaké ohňostroje jsou v Kalifornii povoleny?
V Kalifornii jsou ohňostroje rozděleny do kategorií “nebezpečné” a “bezpečné a zdravé”. Nebezpečné ohňostroje jsou vždy nelegální a mohou je používat pouze licencovaní operátoři, zatímco bezpečné ohňostroje může veřejnost používat za určitých omezení.

5. Jaký je trest za nelegální používání ohňostrojů?
Podle Shouse California Law Group jsou většina přestupků trestnými činy a pachatelé mohou být odsouzeni na rok ve vězení nebo pokutováni až do výše 1 000 dolarů. Držení většího množství nelegálních ohňostrojů může být stíháno jako trestný čin s maximalizací trestu tří let ve vězení nebo pokutou až do výše 50 000 dolarů.

6. Jaké jsou rizika spojená s používáním ohňostrojů?
Každý rok dochází v USA k několika úrazům ohňostrojů a některé nehody mohou mít i fatální následky. Může také docházet k požárům a dalším škodám.

7. Jak některá města v USA reagují na obavy ohledně životního prostředí?
Některá města v USA nyní nahrazují ohňostroje dronovými světelnými show z důvodu obav o životní prostředí.

Definice:

1. Ohňostroje – pyrotechnické zařízení sloužící k produkci světelných a zvukových efektů.

Related links:

1. Město Burbank, Kalifornie
2. Shouse California Law Group