Canmore v palbě ohňostrojů: Návrhy na alternativy s ohledem na životní prostředí a zvířata

Radnice města Canmore znovu rozezněla debatu o ohňostrojích poté, co na Silvestra došlo k nelegálnímu vypuštění “rogue” ohňostrojů ve městě. Tento incident se stává ještě citlivějším vzhledem k současným suchým podmínkám v celé provincii.

Radní nařídili městským úředníkům, aby se do 4. června seznámili s alternativami k ohňostrojům, které mají menší vliv na životní prostředí, zvířata, domácí mazlíčky a lidi.

Starosta Sean Krausert podotkl, že žijeme v údolí plném stromů a během suchých období, kdy dochází k lesním požárům v důsledku změn klimatu, teplot a meteorologických podmínek, je důležité zabezpečit, aby se do životního prostředí nevypouštěly záměrně zápalné předměty.

Radnice v červnu 2023 schválila zákon, který zakazuje ohňostroje s výjimkou Dne Kanady a Silvestra. Z důvodu rizika lesních požárů však v minulém roce nebyly uspořádány ohňostroje k oslavě 1. července.

Starosta po Silvestru navrhl zvýšení pokut z $5,000 na $10,000 a návrat správy s návrhy, jak zvýšit povědomí o problematice a vyčíslit náklady na dodržování předpisů v rámci města.

Na městské radě se objevila také neoficiální zpráva o ohňostrojích, které byly odpalovány i v jiných obdobích roku. Zvuky ohňostrojů mohou u zvířat a domácích mazlíčků vyvolávat stres, zmatek a úzkost. V národním parku Banff byly pozorovány různé dopady ohňostrojů na ptáky hnízdící v letních obdobích nebo na zimující jaky.

Místopředsedkyně rady, Tanya Foubert, která se při diskusích na radě o zákoně zasadila o pořádání ohňostrojů k Dni Kanady, podporuje nápad na zvýšení povědomí o dodržování předpisů a zvýšení pokut. Současně se však vyjádřila, že vzhledem k tomu, že je Canmore turistickým městem, by bylo vhodné zkoumat, jak je ohňostroje využívají návštěvníci města. To by mohlo radě poskytnout cenné poznatky.

Pro získání ohňostrojného povolení je v Albertě nutné se hlásit u lesního dohledového úředníka, pokud se ohňostroje odpalují na veřejných pozemcích nebo v určených lesních ochranných oblastech, jak je stanoveno veřejným zákonem o pozemcích nebo zákonem o ochraně lesa a stepí.

Podle místních předpisů města Canmore není povolena ani prodej ohňostrojů a odpalování ohňostrojů je možné pouze za předpokladu dodatečného povolení od požárního oddělení.

Pro letošní 1. červenec nejsou plánovány žádné oficiální ohňostroje v Canmore kvůli suchu, riziku lesních požárů a neuspokojivým výsledkům z posledních let, kdy docházelo k mnoha lesním požárům.

Celý region Alberta, BC a Kanada se potýkal s rekordními lesními požáry, které v roce 2023 zničily velké plochy. Pouze v Albertě v období od 1. března do 31. října 2023 vzniklo přes 1,088 lesních požárů, které spálily zhruba 22,000 hektarů půdy. 61% těchto požárů bylo způsobeno lidským faktorem a 35% udeřením blesku.

Obavy z případného příchodu dalšího období lesních požárů jsou patrné, protože vláda Alberta již vydala varování před suchem a vytvořila nouzovou strategii pro rok 2024.

Městská rada také zvažuje zpřísnění předpisů pro soukromé ohniska v rezidenčních oblastech, které mají větší dopad na riziko nekontrolovaných požárů ve městě. Tento návrh přišla s paní radní Joanna McCallum.

Naopak město Banff zakázalo používání ohňostrojů a při oslavách Dne Kanady nebo Halloween nezněly pyrotechnické efekty. Městská rada snížila rozpočet na pořádání ohňostrojů na období 2024-2026.

Tento článek je součástí projektu Lokální novinářská iniciativa, který je financovaný Kanadskou vládou pro kmen Stoney Nakoda First Nation a Kananaskis Country.

Často kladené dotazy (FAQ)

1. Proč se rozezněla debata o ohňostrojích v Canmore?
Debata o ohňostrojích v Canmore byla znovu oživena po nelegálním vypuštění ohňostrojů na Silvestra ve městě. Tento incident je zvláště citlivý vzhledem k suchým podmínkám v provincii.

2. Jaké jsou alternativy k tradičním ohňostrojům?
Radní nařídili úředníkům, aby se seznámili s alternativami k ohňostrojům, které mají menší vliv na životní prostředí, zvířata, domácí mazlíčky a lidi.

3. Jaké jsou důvody pro zvýšení povědomí o problematice a zvýšení pokut?
Starosta navrhl zvýšení pokut z $5,000 na $10,000 a také zvýšení povědomí o dodržování předpisů, aby se problém ohňostrojů řešil efektivněji.

4. Jaký je vliv ohňostrojů na zvířata a ptáky v národním parku Banff?
Zvuky ohňostrojů mohou u zvířat a domácích mazlíčků vyvolávat stres, zmatek a úzkost. V národním parku Banff byly také pozorovány různé dopady ohňostrojů na ptáky hnízdící v letních obdobích nebo na zimující jaky.

5. Jak funguje proces získání ohňostrojného povolení v Albertě a Canmore?
Pro získání ohňostrojného povolení je v Albertě nutné se hlásit u lesního dohledového úředníka, pokud se ohňostroje odpalují na veřejných pozemcích nebo v určených ochranných oblastech. V Canmore je prodej ohňostrojů zakázán a odpalování je možné pouze za předpokladu dodatečného povolení od požárního oddělení.

6. Jaké jsou důsledky nieregulérního odpalování ohňostrojů?
Nieregulérní odpalování ohňostrojů v Canmore a v jiných obdobích roku může mít negativní dopad na životní prostředí, zvířata a lidi. Vzhledem k riziku lesních požárů a sucha je důležité dodržovat předpisy ohledně ohňostrojů.

7. Jaká opatření se plánují kvůli riziku lesních požárů v Canmore?
Městská rada zvažuje zpřísnění předpisů pro soukromá ohniska v rezidenčních oblastech, která mají větší dopad na riziko nekontrolovaných požárů ve městě.

8. Jaká opatření se přijímají v Banffu ohledně ohňostrojů?
Město Banff zakázalo používání ohňostrojů a snížilo rozpočet na pořádání ohňostrojů na období 2024-2026.

9. Kdy a kde byl tento článek publikován?
Tento článek je součástí projektu Lokální novinářská iniciativa, který je financován Kanadskou vládou pro kmen Stoney Nakoda First Nation a Kananaskis Country.

Pro další informace si můžete přečíst originální článek zde: odkaz na článek