Oslavy čínského Lunárního nového roku a tradiční ohňostroje

Čínské obchody s ohňostroji v Hangzhou jsou napěchované požitky pro pyrotechniky, kteří se považují za šťastné, že žijí na místě, kde mají povolení k vypalování ohňostrojů. V minulosti se čínská města v týdnech v okolí Lunárního nového roku mohla zdát jako válečné zóny díky staletému zvyku rozsvěcovat oslavné výbušniny, které měly odhánět zlé duchy. Nicméně v současnosti se tyto hukoty ve městech kvůli obavám o požární bezpečnost a znečištění ovzduší stále více vytrácejí, což vyvolává diskusi o kulturním dědictví a případném zásahu ze strany úřadů.

Letos, kdy se ekonomická obnova po Covidu stále dost neodvíjí plnohodnotně, autority, které chtějí udržet morálku a podpořit spotřebu, naznačují zmírnění pravidel. V prosinci minulého roku přijali zákonodárci rozhodnutí, že “je nelegální”, aby místní vlády vyhlašovaly celoplošný zákaz ohňostrojů poté, co několik menších měst oznámilo omezení. Ve stejném měsíci státní televize CCTV ve velmi otevřených redakčních komentářích prohlásila, že “čínský lid celý rok pilně pracoval… a měl by mít právo si užít nádherné ohňostroje”.

Navzdory inherentnímu nebezpečí zapalování ohňostrojů bez dohledu – v červnu minulého roku zahynulo při zásahu domů ohňostroji v severním městě Tianjin tři lidé – jsou nadále extrémně populární. Zákazy se staly bodem napětí pro nahromaděný odpor na začátku roku 2023, krátce poté, co vláda najednou ukončila přísná opatření proti Covidu, která ovládala životy lidí po několik let. Hlučné petardy byly odpáleny ve městech po celé zemi ve vzdoru vůči omezením. A na začátku letošního ledna převrátil dav policajtům, kteří se snažili prosazovat pravidla, jejich policejní vůz a házeli na něj ohňostroje ve středočínské provincii Henan.

Hangzhou, technologické centrum, je jedním z měst, která již rozšířila oblasti, kde je lidem dovoleno zapalovat ohňostroje, a jeho předměstí je protkáno stovkami povolených prodejců. Jen několik dní před Lunárním novým rokem ve sněhovém poledni se do jednofórového obchodu rodiny Jiangových vydali lidé a nesli si ven pestrobarevné krabice a svíčky míčky tlačené do červených plastových tašek. “Minulý rok (omezení ohňostrojů) nebyla vládou zcela zrušena, ale letos ano,” řekl Gao Li, zákazník ve svých čtyřiceti letech. “Myslím, že to odpovídá tomu, co lidé očekávají, protože je to čínská tradice.” Venku před obchodem jedno malé spokojené dítě házelo do chodníku různobarevné petardy a zahrálo si na tichých kolemjdoucích. V Pekingu a Šanghaji – ta je vlakem od Hangzhou vzdálena jen hodinu – jsou i takovéto malé ohňostroje zakázány v prakticky všech zastavěných oblastech. Ostatní města ukládají touto cestou stále se měnící a často nejasná pravidla, která jsou pouze selektivně vynucována. Bydlící obyvatelé se občas uchylují k jízdě do sousedních oblastí, aby si zakoupili ohňostroje a odpalovali je na osamělých místech. “Probudili jsme se uprostřed noci, abychom tajně zářičky zapálili,” chvástala se na Weibo tento měsíc žena z jižní provincie Guangdong. “Byli jsme jako zloději.”

V případě úvah o budoucí politice jsou také důležité ekonomické zájmy. Největší provincie v Číně produkující pyrotechniku, Hunan, v roce 2023 vyvezla zboží v hodnotě 4,4 miliardy jüanů (620 milionů dolarů) do jiných zemí. Zákazy mohou poškodit dodavatelské řetězce a také důvěru v produkt, uvedl profesor práva Xie Zhiyong v nedávném rozhovoru pro CCTV. Vláda se stále více obává, když obnova po Covidu ztrácí dech v důsledku klesající domácí spotřeby a klesajícího podnikatelského sebevědomí. Tato ekonomická realita je zjevná právě v Hangzhou. Podle členů rodiny Jiangových v tomto roce v jejich obchodě lidé utrácejí mnohem méně. “Ohňostroje nejsou nutností,” řekla 34letá žena. “Ekonomické prostředí letos není příliš dobré… takže se snižují prodeje.” Ostatní majitelé obchodů uvedli, že zažívají stejný problém. “Lidé nechtějí vidět, jak se jim peníze doslova rozplynou za pár sekund,” řekl jeden z nich. Nicméně ohňostroje zůstávají oblíbenou součástí pro mnohé. Niu, 35letý muž, který si vybíral svíčky míčky v obchodě Jiangových, řekl, že rád předává tradici svým dětem. “Je to přání míru,” řekl. “Druh krásného požehnání.”

Často kladené otázky ohledně zapalování ohňostrojů v Číně:

1. Jaká je tradice zapalování ohňostrojů v čínských městech?
2. Proč se nyní omezují ohňostroje kvůli bezpečnosti a znečištění ovzduší?
3. Jaké jsou aktuální předpisy ohledně ohňostrojů v Číně?
4. Jaké jsou argumenty pro a proti povolení zapalování ohňostrojů?
5. Jaké jsou důsledky zákazu ohňostrojů pro ekonomiku a dodavatelské řetězce?
6. Jak se obchodníci s ohňostroji v Hangzhou snaží zvládnout nízkou poptávku?
7. Jaké jsou názory obyvatel na zapalování ohňostrojů?

Definice klíčových termínů:

– Lunární nový rok: Tradiční čínský svátek slavený na základě lunárního kalendáře.
– Pyrotechnika: Věda a umění využívání výbušnin pro efekty, jako jsou ohňostroje.
– Covid: Zkratka pro onemocnění způsobené koronavirem.
– Omezování: Ukládání omezení nebo zákazů na určitou činnost.
– Ekonomická obnova: Proces zotavení ekonomiky po krizi nebo recesi.
– Dodavatelský řetězec: Sled opečovávaných subjektů a postupů, které vedou od výrobce k zákazníkovi.
– Práva: Zákonem zaručené možnosti nebo svobody jednotlivce.

Související odkazy:

Óvá frekvence