Oheň v Jeruzalémské čtvrti Silwan oslavoval útok na Izrael ohňostrojem

Včera večer se v Palestině Silwan, jenž se nachází ve Východním Jeruzalémě, objevily ohňostroje. Tyto oslavné výstřely byly provedeny jako projev solidarity s Teheránem po nedávném útoku Íránu pomocí střel a dronů na Izrael. Ačkoli incident vyvolal obavy o možnou podporu íránského vlivu v této oblasti, je třeba brát v potaz také kritiku významných obyvatel Silwanu, kteří se obávají, že jejich vesnice může být označena za podporovatele Íránu nebo terorismu.

Zjištění z Jeruzalémského centra pro aplikovanou politiku ukázala, že Írán, stejně jako Turecko, v posledních letech pracoval na budování svého vlivu v Jeruzalémě prostřednictvím investic do předních organizací, včetně Asociace žen Silwan. Připraveny byly doklady o projektech financovaných z Iráku, které převedly významné finanční prostředky na organizace v Jeruzalémě spojené s Palestinskou autonomií.

Kampaň za upevnění vztahů mezi Íránem a Východním Jeruzalémem inicioval bývalý palestinský velvyslanec v Iráku Ahmed Aqil, jehož protegéem se stal Jibríl Ružúb, blízký spojenec Hamásu. Následkem toho bylo pozorováno zjevné ovlivňování oblasti Silwan. Navíc předseda Palestinské autonomie Mahmúd Abbás jmenoval jako velvyslance v Iráku Ahmeda Rawidiho, jednoho z obyvatel Silwanu.

Ran Yishai, ředitel výzkumu Jeruzalémského centra pro aplikovanou politiku, který dříve působil jako generální ředitel městské rady a zástupce ministerstva zahraničních věcí, uvedl: „Írán se snaží ovlivnit Jeruzalém prostřednictvím frontových organizací podporovaných íránskou koalicí v Iráku a prostřednictvím jednotlivců s vazbami na Jibríla Ružúba.“ Dodal také, že oddělení mezi Araby v Jeruzalémě a těmi, kteří chtějí žít v míru s Izraelem, musí být dosaženo prostřednictvím rozvíjení vztahů a soužití, a to paralelně s rozhodnými opatřeními proti jakémukoli projevu terorismu a podněcování proti Izraeli.

Často kladené otázky (FAQ) na základě hlavních témat a informací uvedených v článku:

1. Proč se v Palestině Silwan objevily ohňostroje?
– Oslavné výstřely byly provedeny jako projev solidarity s Teheránem po nedávném útoku Íránu na Izrael pomocí střel a dronů.

2. Jaký vliv má Írán v Jeruzalémě?
– Zjištění ukázala, že Írán a Turecko pracují na budování svého vlivu v Jeruzalémě prostřednictvím investic do předních organizací, včetně Asociace žen Silwan.

3. Jakou roli hraje bývalý palestinský velvyslanec Ahmed Aqil?
– Ahmed Aqil inicioval kampaň za upevnění vztahů mezi Íránem a Východním Jeruzalémem a jeho protegé Jibríl Ružúb se stal blízkým spojencem Hamásu.

4. Jaká opatření jsou potřebná k oddělení Arabů v Jeruzalémě od těch, kteří chtějí žít v míru s Izraelem?
– Je třeba rozvíjet vztahy a soužití mezi obyvateli a současně přijímat rozhodná opatření proti terorismu a podněcování proti Izraeli.

Definice klíčových pojmov a termínů:

– Írán: Stát v jihozápadní Asii, který sídlí v Teheránu. Írán je známý svou dlouhou historií a kulturou.

– Teherán: Hlavní město Íránu, politické a kulturní centrum země.

– Palestina: Oblast na Blízkém východě, která po desítky let čelí politickým a územním konfliktům s Izraelem.

– Izrael: Stát v Blízkém východě, který byl vytvořen po druhé světové válce pro židovský národ.

– Hamás: Islamistická organizace působící v palestinských územích, která má za cíl odstranit Izrael a založit palestinský stát.

Sugerované související odkazy na hlavní doménu:

Jeruzalémské centrum pro aplikovanou politiku – Webová stránka Jeruzalémského centra pro aplikovanou politiku, které se zabývá výzkumem, analýzami a doporučeními v oblasti politiky.

Palestinské volby – Oficiální web Palestinského volebního výboru se zprávami o volbách v Palestině.