Plánovaná ohňostrojová show v Glen Oak Parku se letos neuskuteční

Rada parku Peoria hlasovala ve středu 4 ku 2 pro zrušení každoroční ohňostrojové show, která měla proběhnout 3. července v Glen Oak Parku. Důvodem zrušení jsou obavy o bezpečnost mládeže na tomto veřejném akci. Předseda rady Robert Johnson a viceprezident Alex Sierra hlasovali proti zrušení. Reagan Hill se zdržel hlasování. Většina členů rady parku také požádala zaměstnance, aby přišli s alternativním návrhem pro aktivity v Glen Oak Parku letos a zároveň vytvořila skupinu zainteresovaných osob, které by měly představit, jak by mohla vypadat událost v roce 2025.

Šéf policie v Peorii Eric Echevarria uvedl, že neexistuje žádný spor mezi policejním oddělením a radou parku. Přesto opakovaně zdůraznil, že je nutné zrušit ohňostrojovou část akce. “Nikdy jsem nevyžadoval zrušení všech akcí. A ani jsem nikdy neřekl, abychom zrušili celou událost. Měli bychom zrušit pouze ohňostrojovou část a plánovat něco jiného. Existují zde další možnosti,” uvedl.

Peoria Public Schools ředitel pro bezpečnost Demario Boone se také přidal k výzvě Ericu Echevarriovi. “Jednou z nejvýznamnějších věcí, které každý přináší, jsou problémy s naší mládeží. Zdá se, že problém v Peorii je takový, že mládež je organizovanější než my. A myslím si, že to je to, co vlastně všechno ovládá,” řekl.

Parkový člen Tim Bertschy uvedl, že show stojí mezi 105 000 a 110 000 dolarů ročně, a k tomu je třeba připočíst dalších asi 70 000 dolarů na přesčasy policie v Peorii. Rada parku obdržela 28 lidí, kteří podporovali pokračování ohňostroje, ale také petici s více než 1000 podpisy požadujících její ukončení. “Když se na mě obrátí 1000 lidí z komunity s takovýmto názorem, tak to má váhu. To je opravdu významné,” řekl.

Místní obyvatel East Bluffu Dillon Boyce pochopí obavy, ale ohňostroje jsou součástí komunity. “Pomáhejte nám, abychom se nevzdali mládeže, abychom nepřišli o ohňostroje a abychom nepřišli o naše město. Dohodněme se, že je ponecháme v naší komunitě,” řekl.

Další obyvatel East Bluffu Jessie McGowan říká, že až budou ohňostroje odložené na jedno léto, již se nikdy nevrátí. “Podržme ohňostroje. Zkusme ještě jednu věc. Zapojme se do toho děti. Získáme tam i dospělé z komunity. Mezi dětmi a dospělými si myslím, že dokážeme udržet tuto tradici,” řekl. “Zkusme to ještě jedno léto. Pokud to nepůjde, pak můžeme zvážit něco jiného, ale nechme to pokračovat ještě jeden rok.”

Parková rada žádá zaměstnance, aby přišli s alternativním programem v Glen Oak Parku 3. července a zároveň se svolává skupina zúčastněných osob, aby diskutovala o budoucnosti události v roce 2025.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Proč byla zrušena ohňostrojová show v parku Peoria?
Show byla zrušena kvůli obavám o bezpečnost mládeže na veřejné akci.

2. Jaký byl výsledek hlasování rady parku Peoria?
Rada parku hlasovala 4 ku 2 pro zrušení ohňostrojové show. Předseda rady a viceprezident byli proti zrušení.

3. Co navrhl šéf policie v Peorii?
Šéf policie Eric Echevarria navrhl zrušení ohňostrojové části akce a plánování alternativních aktivit.

4. Kolik stojí ohňostrojová show každý rok?
Show stojí mezi 105 000 a 110 000 dolarů ročně. K tomu je třeba připočíst dalších asi 70 000 dolarů na přesčasy policie.

5. Jaké podpisy dostala rada parku podporující i žádající ukončení ohňostroje?
Rada parku obdržela 28 lidí, kteří podporovali pokračování ohňostroje, ale také petici s více než 1000 podpisy požadujícími ukončení ohňostrojové show.

6. Jak obyvatelé komunity v Peorii reagují na zrušení show?
Někteří obyvatelé komunity mají obavy, že pokud se show odloží na jedno léto, už se nikdy nevrátí. Zároveň žádají, aby se zkusila ještě jedna alternativa a aby se do diskuse zapojily i děti a dospělí z komunity.

7. Jaký je plán pro budoucnost ohňostrojové show v Glen Oak Parku v roce 2025?
Rada parku žádá zaměstnance, aby přišli s alternativním programem pro 3. červenec a svolává skupinu zainteresovaných osob k diskusi o budoucnosti události v roce 2025.

Definice klíčových pojmů nebo odborných termínů:

Ohňostrojová show – pyrotechnická show prováděná s využitím ohňostrojů a dalších pyrotechnických efektů.

Glen Oak Park – veřejný park v Peorii.

Rada parku Peoria – správní orgán zodpovědný za řízení parků v Peorii.

Eric Echevarria – šéf policie v Peorii.

Petice – písemný dokument, ve kterém se žádá o nějakou změnu nebo opatření a který je doplněn podpisy lidí, kteří s tímto žádostí souhlasí.