Pozor na požáry během oslav Lunárního nového roku

Během nadcházejících oslav Lunárního nového roku vyzvala Oheň a záchranná služba Nového Zélandu kiwské obyvatele, aby byli “mimořádně opatrní”, protože části země zůstávají suché jako třeba pelyněk.

Mnoho částí Nového Zélandu již má zákaz nebo omezené období požárního nebezpečí a očekává se, že další místa budou přidána na seznam.

Používání ohňostrojů je aktuálně zakázáno ve městě Ahipara a jeho okolí, na poloostrově Karikari, na pláži Ripiro, v Mackenzieho pánvi, ve Střední Otago, v Naseby, v Upper Waitaki, u jezera Ōhau, v oblastech Otago Lakes a Glendhu Bluffs, v Canterbury, v Kaikōuře, ve Wellingtonském regionu, na Kāpiti a v Wairarapa.

Dále platí také zákaz létajících luceren v Canterbury, včetně oblasti Kaikōura a ve Wellingtonu, Wairarapa a Kāpiti.

Před zapálením ohňostrojů si prosím zkontrolujte vaši oblast, zda neplatí omezení nebo zákaz. Fotografie / Peter de Graaf

Národní správce ohnivzdornosti Fenz, Tim Mitchell, uvedl, že chce, aby si Kiwové užili oslavy Lunárního nového roku, avšak tentokrát bez ohňostrojů nebo létajících luceren.

“To je kvůli suchu, větrným podmínkám a vyšším teplotám tohoto léta, které jsou předpovězené i na tento víkend ve již suchých oblastech,” řekl. “Čekáme další omezení v dalších oblastech.”

Mitchell vysvětlil, že zákaz ohňostrojů znamená, že lidé nemají povolení zapalovat nebo odpalovat jakékoli ohňostroje, včetně jiskřišťálek.

Uvedl také, že létající lucerny představují “významné” nebezpečí požáru pro budovy a vegetaci. “Důrazně nedoporučujeme je zapalovat,” řekl. “Toto platí i pro připevněné létající lucerny, protože existuje riziko, že se uvolní a způsobí požár.”

Mitchell uvedl, že omezení ohně se nevztahují pouze na spalování odpadu, hraní s ohněm a regulované vypalování. “Je důležité si uvědomit, že pojem ‘oheň’ zahrnuje širokou škálu činností spojených s plamenem nebo teplem, například použití plynových vařičů, grilů a udíren. Před jakoukoli činností, která zahrnuje plamen nebo zdroj tepla, si prosím zkontrolujte, jaká pravidla platí na stránce www.checkitsalright.nz. Je důležité, abychom všichni udělali to, co je v našich silách, abychom zajistili bezpečnost našich přátel a rodiny.”

FAQ:

1. Jaká místa v Novém Zélandu mají zakázány ohňostroje a létající lucerny během oslav Lunárního nového roku?
– Zakázány jsou ohňostroje ve městě Ahipara a jeho okolí, na poloostrově Karikari, na pláži Ripiro, v Mackenzieho pánvi, ve Střední Otago, v Naseby, v Upper Waitaki, u jezera Ōhau, v oblastech Otago Lakes a Glendhu Bluffs, v Canterbury, v Kaikōuře, ve Wellingtonském regionu, na Kāpiti a v Wairarapa. Zakázány jsou také létající lucerny v Canterbury, včetně oblasti Kaikōura a ve Wellingtonu, Wairarapa a Kāpiti.

2. Proč jsou ohňostroje a létající lucerny zakázány během oslav Lunárního nového roku?
– Ohňostroje a létající lucerny jsou zakázány z důvodu sucha, větrných podmínek a vyšších teplot.

3. Jaký je důvod pro zákaz ohňostrojů?
– Zákaz ohňostrojů zahrnuje zákaz zapalování nebo odpalování ohňostrojů včetně jiskřišťálek.

4. Proč jsou létající lucerny považovány za nebezpečné?
– Létající lucerny představují významné nebezpečí požáru pro budovy a vegetaci.

5. Jaké další činnosti mohou být omezeny z důvodu požárního nebezpečí?
– Omezení ohně zahrnují i spalování odpadu, hraní s ohněm, regulované vypalování a další činnosti spojené s plamenem nebo teplem, například použití plynových vařičů, grilů a udíren.

6. Kde si mohu zkontrolovat platná pravidla týkající se ohně?
– Můžete si zkontrolovat platná pravidla na stránce www.checkitsalright.nz.

Jazyková poznámka:
– Ohňostroj – fireworks
– Létající lucerna – sky lantern
– Oheň – fire
– Odpalovat – ignite
– Požár – fire
– Plamen – flame
– Teplota – temperature
– Pravidla – rules
– Bezpečnost – safety

Suggested related links:
Fenz
Check It’s Alright