Protesty u policejní stanice v Paříži v souvislosti se smrtí teenagera

Devět lidí, včetně dvou nezletilých, bylo zatčeno poté, co skupina asi 50 osob zaútočila na policejní stanici nedaleko olympijské vesnice v Paříži pomocí pyrotechniky s těžkou munici, uvedl nejvyšší policejní představitel francouzské metropole.Útok se odehrál v neděli večer v La Courneuve a předcházel smrti teenagera v minulém týdnu po policejním pronásledování. Úřady oznámily posílenou policejní přítomnost v severním předměstí Paříže. “Dnes tam má policie silnou přítomnost a to bude ještě více případ během olympiády, kdy budeme mít masivní přítomnost v celé oblasti Paříže, a na této úrovni se nebojím,” uvedl pařížský policejní šéf Laurent Nuñez v pondělí.
Nuñez uvedl, že asi 50 lidí “zaútočilo na policejní stanici v La Courneuve, převážně pomocí odpalovačů na ohňostroje”, přičemž útočníci také házeli kameny a molotovovy koktejly. Očekávané napětí trvalo asi 30 minut. Na policii bylo vráceno palbou ze střelbomby a projektilů flash-ball, které jsou rutinně používány francouzskou protiřídicí policií jako alternativa k palným zbraním. Nuñez uvedl, že útok “může být spojen” se smrtí 18letého Wanys R., který byl zabit po nehodě v minulém týdnu nedaleko vesnice Aubervilliers poté, co odmítal zastavit na výzvu policie. Jeho skútr byl sražen policejním vozem, což vedlo k jeho smrti a zranění jeho spolujezdce.

V posledních letech došlo ve francouzských městech včetně Paříže, Marseille, Bordeaux a Toulouse k šesti po sobě jdoucím nocem nepokojů a násilí v důsledku policejního zásahu proti Nahelu Merzoukovi, 17letému muži severoafrického původu, při dopravní kontrole.
Bylo zatčeno více než 3 700 osob, z toho minimálně 1 160 nezletilých, shořelo 5 000 aut, zapálilo se 11 000 požárů, vypleněno bylo 2 000 obchodů a ničeno bylo několik set veřejných budov, včetně autobusových dep, škol a komunitních center.
Sama policie tvrdí, že střelec náhodou vystřelil, zatímco právní zástupci rodiny Wanys R. tvrdí, že čin byl úmyslný.
Dva policisté byli v nedělních střetech lehce zraněni a desítky dalších policistů byly nasazeny, aby zajistily klid. “Posily tam zůstanou tak dlouho, jak bude nutné,” dodal Nuñez.

FAQ:

1. Kdo byl zatčen v souvislosti se útokem na policejní stanici v Paříži?
Devět lidí, včetně dvou nezletilých, bylo zatčeno poté, co skupina asi 50 osob zaútočila na policejní stanici nedaleko olympijské vesnice v Paříži pomocí pyrotechniky s těžkou munici.

2. Kde se útok odehrál a jaké byly jeho následky?
Útok se odehrál v neděli večer v La Courneuve, severním předměstí Paříže. Útočníci používali odpalovače na ohňostroje, házeli kameny a molotovovy koktejly. Očekávané napětí trvalo asi 30 minut. Policisté odpověděli palbou ze střelbomby a projektilů flash-ball. Dva policisté byli lehce zraněni.

3. Souvisí útok s nedávnou smrtí teenagera po policejním pronásledování?
Ano, útok “může být spojen” se smrtí 18letého Wanys R., který byl zabit po nehodě po odmítnutí zastavit na výzvu policie nedaleko vesnice Aubervilliers.

4. Jaké další incidenty násilí se odehrály ve Francii v posledních letech?
Ve francouzských městech, včetně Paříže, Marseille, Bordeaux a Toulouse, došlo k šesti po sobě jdoucím nocem nepokojů a násilí v důsledku policejního zásahu proti Nahelu Merzoukovi, 17letému muži severoafrického původu, při dopravní kontrole. Bylo zatčeno více než 3 700 osob, z toho minimálně 1 160 nezletilých. Shořelo 5 000 aut, zapálilo se 11 000 požárů, vypleněno bylo 2 000 obchodů a ničeno bylo několik set veřejných budov.

5. Jaké jsou tvrzení ohledně střelby, která vedla ke smrti Wanys R.?
Sama policie tvrdí, že střelec náhodou vystřelil, zatímco právní zástupci rodiny Wanys R. tvrdí, že čin byl úmyslný.

Suggested related links:
1. City of Paris
2. French Ministry of the Interior