Pozdravujeme lunární nový rok východní Asie

Miliony lidí v celé východní Asii a po celém světě přivítaly tento víkend lunární nový rok. Rodiny v Číně, Vietnamu, Koreji, Japonsku a dalších zemích se spojují kolem jídelního stolu s milovanými osobami k oslavám. Zpravodajka deníku The London Free Press Beatriz Baleeiro se podívá na to, jak členové čínské komunity v Londýně udržují své tradice a označují začátek lunárního nového roku.

Lunární nový rok, nazývaný také jako jarní festival v Číně, je nejdůležitějším svátkem ve východní Asii, který začíná ve druhé nové měsíci po zimním slunovratu. Letos slavnosti začínají v sobotu 10. února a končí Lanternovým festivalem 24. února.

Oslavy mohou začít v některých londýnských zahradách s hukotem, protože město poprvé povolí ohňostroje na čínský nový rok.

Čína, Vietnam, Korea, Japonsko a další země vítají rok draka, jednoho z nejuctívanějších zvířat v zodiaku, které symbolizuje moc a vůdčí schopnosti.

Milióny lidí cestují, aby se setkaly se svými rodinami a přivítaly nový rok, ale to není vždy možné pro každého.

Prezident čínsko-kanadského národního výboru v Londýně (CCNC) Andy Ho řekl The London Free Press, jak čínská komunita přizpůsobuje své oslavy v západní části světa.

Patnáctidenní oslava obvykle začíná návštěvou nejstaršího člena rodiny a hostinou, řekl Ho. Děti obvykle dostávají červenou obálku s penězi, které si klidně vloží pod polštář pro štěstí v nadcházejícím roce.

Ročně se konající Dragon Gala, která se koná od roku 1998, se vrací po přerušení kvůli pandemii.

Čínské muzeum dětí v Londýně slaví umělecké a řemeslné aktivity v sobotu 10. února od 9:30 do 17:00. Děti budou mít možnost postavit dlouhé papírové řetězy draka, vyrobit červené obálky pro štěstí a malovat ohňostroje.

The St. Thomas Hub na adrese 49 John St. pořádá speciální hostinu se vším od smažené rýže po sušenky s předpokládaným úrodovým dnem čínského nového roku v sobotu 10. února. Událost začíná v 18:00 a lístky stojí 20 $.

Často kladené otázky:

1. Co je lunární nový rok?
Lunární nový rok, nazývaný také jako jarní festival, je nejdůležitějším svátkem ve východní Asii. Začíná ve druhém novém měsíci po zimním slunovratu.

2. Kdy začínají a končí letošní oslavy lunárního nového roku?
Oslavy letošního lunárního nového roku začaly 10. února a končí Lanternovým festivalem 24. února.

3. Jaký symbol zvířete vítají v letošním roce?
V letošním roce je vítán rok draka, který symbolizuje moc a vůdčí schopnosti.

4. Jaké tradiční zvyky se běžně praxují během oslav?
Běžné tradiční zvyky zahrnují návštěvu nejstaršího člena rodiny, hostinu, dětem se dávají červené obálky s penězi, a probíhají různé umělecké a řemeslné aktivity spojené s festivalem.

5. Jak se čínská komunita v Londýně přizpůsobuje oslavám?
Čínská komunita v Londýně přizpůsobuje oslavy tím, že pořádá různé akce, jako například Dragon Gala, umělecké a řemeslné aktivity v Čínském muzeu dětí v Londýně a speciální hostinu ve St. Thomas Hub.

Definice klíčových termínů/jargonu:

– Lunární nový rok: Nejdůležitější svátek ve východní Asii, který začíná ve druhém novém měsíci po zimním slunovratu.
– Jarní festival: Další název pro lunární nový rok, který zahrnuje různé oslavy a tradice spojené s příchodem nového roku.
– Lanternový festival: Ukončení oslav lunárního nového roku, které je spojeno s různými svíčkovými průvody a osvětlenými lampiony.

Navrhované související odkazy na hlavní doménu (níže pouze odkazy na doménu, nikoliv na podstránky):

– [The London Free Press](https://www.lfpress.com/) – hlavní domovská stránka populárního deníku The London Free Press.
– [Čínské muzeum dětí v Londýně](http://www.childrencultureconnection.org/) – oficiální webová stránka Čínského muzea dětí v Londýně.
– [St. Thomas Hub](https://www.stthomashub.com/) – oficiální webová stránka St. Thomas Hub, který pořádá speciální hostinu během oslav čínského nového roku.